Skambinkite mums
+370 445 76692

Užsakymų krepšelis (tuščias)
tuščias

2006 m. liepos 25 d. "Ūkininko patarėjas"

Pažangi technika padės išvengti didelių sausros nuostolių

Valerija VALANČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Šie metai Žemaitijos ūkininkams tikrai nelengvi. Pavasarį paruošti sėjai ir apsėti reikėjo ne tik vasarinėms kultūroms skirtus plotus, bet teko atsėti beveik 100 proc. iššalusius žiemkenčius. Nuo pat sėjos pradžios iki dabar nė lašo lietaus. Tad išdžiūvusi žemė nežada užauginti gerų derlių. Šiemet gamtos stichiją šiek tiek „apgauti“ pavyko Vytautui bei Gintarui Liebams iš Vydmantų (Kretingos r.) grūdinėmis kultūromis ir vasariniais rapsais bei saldžiaisiais lubinais užsėjusiems apie 600 ha.


Gintaras Liebus (pirmas iš dešinės) ūkininkams aprodo savo pasėlius.

Kooperatinės žemės ūkio bendrovės (KŽŪB) „Kretuvos agroservisas“ direktorius Petras Simonaitis, suprasdamas sunkią ūkininkų padėtį, kai vėlavo sausas pavasaris, o tai labai trumpino sėjos laiką, išnuomojo G. Liebui traktorių ir leido išbandyti „Agrisem International“ padargą, kuriuo vienu važiavimu paruošiama dirva sėjai ir pasėjami grūdai. „Kai pradėjau dirbti šiuo padargu susidarė įspūdis, kad darbo našumas ir kokybė, tikrai puikūs, paskui laukiau, kaip javai sudygs. Iš rudens šiame lauke buvo pasėti žieminiai kviečiai, kurie iššalo visiškai. Išvažiavau pavasarį į lauką su šiuo padargu visai neruošęs dirvos. Po sėjos tręšiau nedaug, nes rudenį žiemkenčiams buvau sąžiningai atidavęs trąšų normas, o jie ėmė ir iššalo, tad pavasarį pataupiau“, - pasakojo Gintaras.


Puikiai atrodo vasarinių kviečių laukas, pasėtas naudojant
„Agrisem Internacional“ techniką.

Kokie rezultatai, pasėjus „Agrisem Internacional“ padargu, dabar, viską džiovinant sausrai, Liebų laukuose, pasmalsauti atvyko keletas Kretingos, Plungės ir Klaipėdos r. ūkininkų. Žiūrėdami į pakankamai vešlius vasarinius kviečius, ūkininkai klausinėjo šeimininko, kaip jam pavyko tokiais sausringais metais išauginti gražų vasarojų. „Dirbau „Agrisem Internacional“ padargu „Disc – O – Sem“. Vienu važiavimu dirva buvo paruošta puikiai. Šis agregatas leido sutaupyti kelis važiavimus, o tai reiškia - nemažai laiko ir degalų, taip pat reikėjo mažiau darbuotojų. Šitie dalykai šiandieninėmis sąlygomis labai svarbūs“, - kalbėjo Gintaras. Ūkininką sužavėjo šitas padargas, nes mažina išlaidas, išvysto greitą darbo tempą, lengvai ir paprastai prižiūrimas bei reguliuojamas. Dar vienas jo pranašumas – „nebijo“ akmenų, kurių Žemaitijos ūkininkų laukuose, kad ir kiek berinktum, netrūksta.

 
Ūkininkai domėjosi KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ siūlomu „Agrisem International“ padargą, kuriuo vienu važiavimu paruošiama dirva sėjai ir pasėjami grūdai ir kuris gali būti naudojamas kaip ražienos skutiklis.

KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ direktorius P. Simonaitis sakė, jog šitokių padargų galima pasirinkti įvairių modifikacijų, kurių darbinis plotis 3 – 8 m. Jie leidžia gerokai sumažinti išlaidas degalams. Gaubtas diskas turi grumstų trupinimo skydą, o greitai besisukantis dantytas skydas išrauna augalų šaknis ir susmulkina paviršiuje esančius augalus bei jų liekanas, gerai viską sumaišo. Kitaip nei tradiciniai diskai, kurie žemę verčia į šonus, „Disc – O – Sem“ ją pakelia, todėl sėklą galima užžerti žeme iš viršaus. Sėkla išberiama iš po antros diskų eilės žemės tėkme. Krintančios žemės užžeria sėklą tokia tvarka: smulki frakcija, didesni žemės grumsteliai ir susmulkinti augalų likučiai. Taip, anot direktoriaus, paruošiamas puikus sėklos guolis ir išlyginamas dirvos paviršius, be to, sumažinama sėklų išsiplovimo tikimybė. „Agrisem Internacional“ sėjimo metodas kartu užžeriant žeme nelaidoja sėklų į dirvą, todėl sėjimo gylis išlieka pastovus net dirbant dideliu greičiu.

„Per dieną su 3 m darbinio pločio padargu apsėjau 30 ha., nes su šiuo padargu galima kokybiškai dirbti pakankamai dideliu greičiu, iki 20 - 25 km/h“, - pasakojo Gintaras.

Ūkininkai turėjo progos palyginti, kaip vasariniai kviečiai, atsėti po iššalusių žieminių kviečių, dabar atrodo pasėju „Agrisem Internacional“ padargu ir įprasta sėjamąja. „Na, bet skirtumas yra, geriau šitie atrodo, kur taikyta nauja technologija“, - pripažino Juozas Viluckas iš Rūdaičių, apžiūrėjęs pasėlį. Šalia esančiame ruože matosi, kad ne visa sėkla sudygo, nes dirva prieš sėją buvo kultivuota ir išdžiovinta. „Jau ir taip sėklos norma nedidelę tesėjau, nes neturėjau jos pakankamai, mat reikėjo atsėti iššalusius žieminių plotus. Tad kur dirbta naujuoju padargu, ten sudygo tolygiai, o kur įprastu būdu, ten pritrūko sėkloms drėgmės šį pavasarį“, - aiškino šeimininkas.

Kaip susirinkusiems ūkininkams pasakojo direktorius P. Simonaitis, patentuota „Disc – O – Sem“ plokštė sukurta tam, kad sėklas išbertų už antros eilės diskų. Plokštė pritvirtinta prie užpakalinės grumstų trupinimo skydo dalies, todėl byrančios sėklos nesusiduria su atsimušančiu į skydą žemių sluoksniu. Sėklos paskirstomos 20 cm pločio ruožais, o tai padeda efektyviai panaudoti erdvę: augalai turi daugiau vietos augti, o piktžolės - mažiau.

Ūkininkai prisipažino, jog jaučiantys sveiką pavydą Gintarui, žiūrėdami į jo gražiai atrodančius kviečių laukus. „Va, ką reiškia tinkama technika. Ir ta sausra ne tokia baisi. Labai tiktų ir mūsų laukuose, bet pasinaudoję ES parama esu nusipirkę mums labiau iki šiol įprastus padargus“, - apgailestavo stambūs ūkininkai Virginijus Čėsna ir Povilas Turauskis.


(Iš kairės) Klaipėdos r. Kretingalės KŽŪB pirmininkas Gerardas Lioranšaitis, KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ direktorius Petras Simonaitis bei Plungės r. ūkininkas Alfonsas Songaila.

Taip pat KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ ūkininkams siūlo giluminį purentuvą. Kad šaknys augtų geriau, dirva turi būti puri, bet nesuardyta, kad organinės medžiagos nebūtų išskaidytos ir sunaikintos. „Giluminis purentuvas žemę pakelia bangomis, sutrupinamas plūgo padas. Dirva pakeliama vienodai, o žemės sluoksnis grąžinamas į vietą visiškai nesuardytas, o tai garantuoja tolygią struktūrą ir kapiliaringumą, leidžia lengviau prasiskverbti augalų šaknims. Tai - dirvožemio saugojimo technika“, - aiškino P. Simonaitis. Pasak jo, šis purentuvas labai tinka sumintoms galulaukėms išdirbti bei ganykloms atnaujinti.


KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ direktorius Petras Simonaitis teigia, jog „Agrisem Internacional“ – dirvožemio saugojimo technika.

Kalbama, kad mūsų ūkininkai turi išmokti dirbti taip, kad būtų gaminama konkurencinga produkcija rinkai, tad žemdirbiai turi ir dirbti tokia technika, kuria dirba Europos ūkininkai. „Dabar ir naujos, ir naudotos technikos pasiūla tikrai didžiulė, bet mes labai atidžiai turime pasirinkti, kas tinka mūsų klimatinėmis sąlygomis, mūsų struktūros dirvožemiams. Yra įvairiausių niuansų lemiančių, kokia technika įsigyjama, aišku ne paskutinį vaidmenį vaidina ir kaina. Kartais ūkininkas, rinkdamasis geresnes garantines sąlygas, pasirenka prastesnę techniką, o kartais, sumokėjęs pigiau, gali labai suklysti. Jei perki keletą padargų, tai kainuos žymiai brangiau nei įsigyti tokį kombinuotą, kurį galima naudoti ir kaip sėjos agregatą, ir kaip skutiką“, - mąstė ūkininkai.