Skambinkite mums
+370 445 76692

Užsakymų krepšelis (tuščias)
tuščias

2006 m. rugsėjo 11 d. "Ūkininko patarėjas"

Pažangi prancūzų technika suviliojo lietuvius

Valerija VALANČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Kretingos r. Padvariuose įsikūrusi kooperatinė žemės ūkio bendrovė (KŽŪB) „Kretuos agroservisas“ ilgoką laiką buvo žinoma kaip vieta, kur galima įsigyti naudotos žemės ūkio technikos, kur teikiamos serviso paslaugos, prekiaujama detalėmis. Dabar ši bendrovė ūkininkams siūlo prancūzų kompanijos „AGRISEM Internacional“ žemės ruošimo ir sėjos padargus. Tai mašinos, kuriomis dirbant galima sulaukti gausių derlių ir gerokai sumažinti darbo laiko bei kuro sąnaudas.

Kooperatinės žemės ūkio bendrovės (KŽŪB) „Kretuvos agroservisas“ direktorius Petras Simonaitis Kupiškio, Radviliškio, Rokiškio, Joniškio r. ūkininkus pakvietė apžiūrėti „AGRISEM Internacional“ pažangios žemdirbystės padargų į Kupiškio r. Šepetos k. įsikūrusių ūkininkų ūkį.


Ūkininkai įvertina, kaip KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ siūlomu „Agrisem International“ padargu, kuriuo vienu važiavimu paruošiama dirva sėjai ir pasėjami grūdai ir kuris gali būti naudojamas kaip ražienos skutiklis, atlikta žieminių javų sėja.

Jungtiniame ūkyje augalininkyste užsiimantis ūkininkas Antanas Dobrovolskis, jau šį pavasarį spėjęs išbandyti įsigytus naujus „AGRISEM Internacional“ padargus, sakė, jog šiandien naujos žemės ūkio technikos pasiūla yra didžiulė ir žemdirbiui svarbu gerai pasispręsti, kokie padargai būtų patys tinkamiausi jo ūkyje. „Mūsų jungtinis ūkis yra gana didelis, dirbame daugiau kaip tūkstantį ha, tad labai svarbu turėti našią techniką. Iki šiol vargome su sena, labai daug priežiūros ir remonto reikalaujančia technika. Tam reikėdavo labai daug darbo jėgos, daug sugaišti laiko, o darbas nėra labai patikimas. „Ūkininko patarėjuje“ anksti pavasarį perskaičiau, kad žemaičiai siūlo naujus padargus ir susidomėjau. Mane labai iš pradžių nustebino, kad ta siūloma technika labai naši, galima dirbti dideliu greičiu ir per parą apsėti gana didelius plotus, o šį pavasarį tai buvo labai aktualu, nes reikėjo pasėti ne tik planuotus vasarinių kultūrų plotus, bet teko atsėti ir iššalusius žieminius javus bei rapsus. Pamatęs, kaip šie padargai našiai ir kokybiškai dirba nepaprastai užsidegiau noru turėti tokią techniką savo ūkyje. Tam pritarė ir kartu dirbantis mano brolis bei dukra“, - pasakojo A. Dobrovolskis. Pasak jo, apžiūrėjus „AGRISEM Internacional“ padargus, nušvito viltis, kad kai kuriuos žemės ūkio darbus bus galima atlikti žymiai greičiau nei su turėta technika, vadinasi, dar liks laiko ir atsikvėpti. „Supratau, kad įsigijus tokius padargus, galėsiu žymiai našiau dirbti ir lengviau gyventi“, - neslėpė susižavėjimo ūkininkas.


KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ direktorius Petras Simonaitis ir Kupiškio r. ūkininkas Antanas Dobrovolskis vieningai sutaria, jog „AGRISEM Internacional“ padargai paprasti, ekonomiški ir naudingi.

Jungtinio ūkio šeimininkai, įsigydami „AGRISEM Internacional“ padargus, pasinaudojo ES parama. Buvo pateikę paraiškas pagal Bendrojo programavimo dokumento priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ ir „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. „Jei ne europinė parama, tai nebūtume turėję galimybės įsigyti šitokios pažangios technikos. Realiai pajutome ES paramos skonį ir esame labai patenkinti“, - atviravo šeimininkai.

Ūkininkus, kurie jau dirba šia technika, ji sužavėjo tuo, kad mažina išlaidas, išvysto greitą darbo tempą, lengvai ir paprastai prižiūrimas bei reguliuojamas. Dar vienas jo pranašumas – „nebijo“ akmenų, kurių ūkininkų laukuose, kad ir kiek berinktum, netrūksta.

Šitie padargai, anot A. Dobrovolskio, pakeičia daugelį anksčiau naudotų: ir plūgus, ir germinatorių, o be to, juos galima kabinti ir prie tarybinio traktoriaus. „Kadangi neturime naujo galingo traktoriaus, tai puikiausiai pasitarnauja T -150, todėl ir padargus įsigijome nelabai galingus. Pirkome 3m darbinio pločio sėjos agregatą, 4 m skutiklį, kad mūsų turimi traktoriai patemptų“, - sakė jis. Ūkininkas prisipažino, jog dabar, trūkstant darbo jėgos, šitokia naši technika – tikras išsigelbėjimas. „Ką aš sumokėčiau keletui darbininkų per metus, tai galiu investuoti į tokius padargus ir būti kuo mažiau priklausomas nuo darbuotojų trūkumo“, - teigė A. Dobrovolskis.


„AGRISEM Internacional“ padargas „Disc – O – Sem“ pastebimai sumažina laiko ir kuroi sąnaudas, bei duoda nemažą derliaus priedą.

KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ direktorius P. Simonaitis sakė, jog šitokių padargų galima pasirinkti įvairių modifikacijų, kurių darbinis plotis 3 – 8 m. Jie leidžia gerokai sumažinti išlaidas degalams. Direktorius pasakojo, kad prancūzų kompanijos siūlomas padargas turi grumstų trupinimo skydą, o greitai besisukantis dantytas diskas išrauna augalų šaknis ir susmulkina paviršiuje esančius augalus bei jų liekanas, gerai viską sumaišo. Kitaip nei tradiciniai diskai, kurie žemę verčia į šonus, „Disc – O – Sem“ ją pakelia, todėl sėklą galima užžerti žeme iš viršaus. Sėkla išberiama iš po antros diskų eilės žemės tėkme. Krintančios žemės užžeria sėklą tokia tvarka: smulki frakcija, didesni žemės grumsteliai ir susmulkinti augalų likučiai. Taip, anot direktoriaus, paruošiamas puikus sėklos guolis ir išlyginamas dirvos paviršius, be to, sumažinama sėklų išsiplovimo tikimybė. „AGRISEM Internacional“ sėjimo metodas kartu užžeriant žeme nelaidoja sėklų į dirvą, todėl sėjimo gylis išlieka pastovus net dirbant dideliu greičiu.

Kaip susirinkusiems ūkininkams pasakojo P. Simonaitis, patentuota „Disc – O – Sem“ plokštė sukurta tam, kad sėklas išbertų už antros eilės diskų. Plokštė pritvirtinta prie užpakalinės grumstų trupinimo skydo dalies, todėl byrančios sėklos nesusiduria su atsimušančiu į skydą žemių sluoksniu. Sėklos paskirstomos 20 cm pločio ruožais, o tai padeda efektyviai panaudoti erdvę: augalai turi daugiau vietos augti, o piktžolės - mažiau.

Ūkininkas A. Dobrovolskis. Pavasarį rapsus sėjo naujuoju padargu. „Pažiūrėkite, šitame lauke kur įkalnėlė rapsai niekada nesudygdavo esant tokiems sausiems orams, o šiemet visas laukas atrodo pakankamai tolygus. Štai ką reiškia pažangi technika“, - konkrečiai pavyzdžiais savo komplimentus „AGRISEM Internacional“ padargams iliustravo žemdirbys.


Šeimininkas Antanas Dobrovolskis (pirmas iš dešinės) svečius atvežė į jau sudygusių žieminių rapsų lauką, kurie buvo sėti „AGRISEM Internacional“ padargu.

„Disc – O – Sem“ padargu susidomėjo ir ūkininkas Antanas Alkauskas iš Alizavos. „Manau, kad turint tokią techniką tikrai sumažėja grūdų užauginimo savikaina. Kadangi mano ūkis nedidelis, tai tokie padargai būtų per didelė prabanga, todėl galvoju, kad galėtume susikooperuoti 2 – 3 ūkininkai ir puikiausiai spėtume atlikti visus darbus nestambiuose ūkiuose, nes technika tikrai naši. Kad vienam smulkesniam ūkininkui šitokie padargai sunkiai įkandami apgailestavo ir kupiškėnas Virginijus Uldukis.


Vasariniai rapsai pavasarį pasėti naująja technika sudygo kur kas tolygiau.

Joniškio r. ūkininkaujantis Alvydas Vizbickas prisipažino jau visus metus sukąs galvą, kokią techniką įsigyti. „AGRISEM Internacional“ padargai mane tikrai suintrigavo. Pirma buvau apie juos skaitęs ir girdėjęs, o dabar pats savo akimis pamačiau, kaip atrodo vasariniai rapsai, pavasarį buvę pasėti šitos kompanijos sėjos agregatu. Puikiai sudygę šio rudens sėjos žieminiai rapsai. Patiko man ir „Disco – o – Mulch“ atliktas dirvos skutimas. Nebeturėsiu sielos ramybės, kol neįsigysiu šitos technikos“, - šypsojosi A. Vizbickas.

Šiaulių r. Aukštelėje augalininkystės ūkį vystantis Virgilijus Ivaškevičius taip pat yra įsigijęs „AGRISEM Internacional“ skutiklį, kurį jau sėkmingai išbandė. „Kadangi auginu grūdines kultūras ir rapsus, tai jau keletą metų bandau taikyti neariminę žemdirbystę. O šitas skutiklis kaip tik tam puikiai tinka. Be to, prieš strėlinius skutiklius jis pranašesnis tuo, kad į dirvos paviršių neišverčia akmenų. Atkrinta papildomas darbas - akmenų rinkimas“, - kalbėjo pašnekovas.

Darbai atlikti „„AGRISEM Internacional“ technika sužavėjo ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Kupiškio biuro vedėją Vaclovą Girdvainį bei augalininkystės konsultantą Gintą Jakštonį.

Taip pat KŽŪB „Kretuvos agroservisas“ ūkininkams siūlo giluminį purentuvą. Kad šaknys augtų geriau, dirva turi būti puri, bet nesuardyta, kad organinės medžiagos nebūtų išskaidytos ir sunaikintos. „Giluminis purentuvas žemę pakelia bangomis, sutrupinamas plūgo padas. Dirva pakeliama vienodai, o žemės sluoksnis grąžinamas į vietą visiškai nesuardytas, o tai garantuoja tolygią struktūrą ir kapiliaringumą, leidžia lengviau prasiskverbti augalų šaknims. Tai - dirvožemio saugojimo technika“, - aiškino P. Simonaitis. Pasak jo, šis purentuvas labai tinka sumintoms galulaukėms išdirbti. Šitas padargas turėtų sudominti ir pieno ūkių savininkus, nes labai gerai pasitarnauja atnaujinant ganyklas.


Joniškio r. ūkininkas Alvydas Vizbickas labai įdėmiai analizuoja naujosios technikos privalumus, nes ketina ją įsigyti.

Kalbama, kad mūsų ūkininkai turi išmokti dirbti taip, kad būtų gaminama konkurencinga produkcija rinkai, tad žemdirbiai turi dirbti tokia technika, kuria dirba Europos ūkininkai. „Dabar ir naujos, ir naudotos technikos pasiūla tikrai didžiulė, bet mes labai atidžiai turime pasirinkti, kas tinka mūsų klimatinėmis sąlygomis, mūsų struktūros dirvožemiams. Yra įvairiausių niuansų lemiančių, kokia technika įsigyjama, aišku ne paskutinį vaidmenį vaidina ir kaina. Kartais ūkininkas, rinkdamasis geresnes garantines sąlygas, pasirenka prastesnę techniką, o kartais, sumokėjęs pigiau, gali labai suklysti. Jei perki keletą padargų, tai kainuos žymiai brangiau nei įsigyti tokį kombinuotą, kurį galima naudoti ir kaip sėjos agregatą, ir kaip skutiklį“, - mąstė ūkininkai.